Dárek ke každé objednávce nad 999 Kč!

Jak vybrat správnou florbalku?
Florbalový rádce

Jak vybrat správnou florbalku?

Základem kvalitního tréninku a špičkového výkonu během utkání je pro každého florbalistu správná hůl. Přinášíme Vám tedy několik drobných rad, jak florbalku vybírat a věříme, že pomohou především méně zkušeným hráčům zvolit si florbalovou hůl, která Vám nejen pomůže k vítězství, ale kterou si také zamilujete.

Při výběru florbalky jsou nejdůležitější tyto parametry: Délka hole, tvrdost hole a zahnutí čepele. Další vlastnosti jako například materiál, tvrdost čepele či tvar rukojeti nejsou pro začátečníky tak podstatné, ovšem povíme si něco málo i o nich.

 

Délka hole

Délka hole je nejdůležitějším parametrem. Naštěstí je velmi snadné určit tu správnou. Florbalka by měla hráči dosahovat kousek nad pupík (cca 2-3 cm nad pupík). Pokud bude kratší, hrozí poranění zad. Pokud bude delší, trpí naopak hráčova technika. V následující tabulce najdete orientační přehled výšky hráče a vhodné délky florbalové hole.

Výška hráče Délka hole bez čepele
110 cm 50-55 cm
115 cm 50-55 cm
120 cm 60-67 cm
125 cm 60-67 cm
130 cm 70-77 cm
135 cm 70-80 cm
140 cm 80-82 cm
145 cm 80-82 cm
150 cm 85-87 cm
155 cm 85-90 cm
160 cm 90-92 cm
165 cm 90-92 cm
170 cm 91-95 cm
175 cm 95-96 cm
180 cm 95-98 cm
185 cm 95-103 cm
190 cm 100-103 cm
> 195 cm 103-105 cm

Zahnutí čepele

Dalším neméně důležitým parametrem je zahnutí hole, respektive její čepele. Platí:

levá ruka dole = zahnutí doleva
pravá ruka dole = zahnutí doprava
 

Pokud si nejsme jisti, kterou ruku máme dole, zkuste si do obou rukou vzít např. smeták. Dle toho, na kterou stranu je Vám držení přirozenější, vyberte i zahnutí čepele.

Pokud si ani nyní nejsme jisti, kterou ruku držíme níže, můžeme se rozhodnout dle toho, zda jsme praváci či leváci. Praváci mají většinou levou ruku níže, leváci zase pravou ruku níže. Toto však není pravidlo a existuje mnoho výjimek.

Tvrdost hole

Již poněkud méně důležitým parametrem je tvrdost hole. Přesto není radno ji zcela ignorovat. Tvrdost hole se udává v milimetrech a pohybuje se mezi 23 mm a 40 mm. Čím vyšší číslo, tím je hůl měkčí.

Obecně platí, že čím je hráč lehčí a silově slabší, tím měkčí hůl vybíráme. S výběrem Vám může pomoci následující tabulka, vždy by jsme však měli myslet na to, že pro děti nepořizujeme hůl tvrdší než 29 mm.

Hmotnost hráče Tvrdost hole
0-50 kg 32-40 mm
50-60 kg 30-32 mm
60-75 kg 27-30 mm
75-90 kg 25-27 mm
Nad 90 kg 23-25 mm

Značka a certifikát

Poslední, avšak zcela zásadní věcí, na kterou při výběru florbalky dbáme, je její značka. Ačkoliv v univerzálních sportovních prodejnách mají jistě plno skvělých věcí, v tomto případě silně doporučujeme nakupovat ve specializovaných florbalových prodejnách - nejlépe u nás :)

Rovněž preferujte ověřené a tradiční značky: Unihoc, Salming, Fatpipe, Oxdog, Exel, Zone. U těchto výrobců máte především jistotu, že florbalka vydrží a nezničí se hned na prvním tréninku.

Co se týče ceny, není potřeba kupovat drahé florbalky, je však důležité nekupovat ty nejlevnější. Kvalita totiž s cenou velmi prudce stoupá a zatímco florbalové hole za 300-500 Kč jsou vhodné tak akorát jako drahá tyčka do květináče, florbalky za 600-1000 Kč jsou již na dobré úrovni a pro začínající děti jsou nejvhodnější variantou. Samozřejmě v případě dražších florbalek také chybu neuděláte.

Ostatní parametry: Materiál, tvrdost čepele a další

Kromě výše zmíněných parametrů narazíme na celou řadu dalších vlastností. Nejsou však již tak zásadní a pro začínající florbalisty respektive pro mladší děti nehrají roli téměř žádnou. Raději tedy vybíráme florbalku tak, aby se hráči líbila a dítě si tak k ní mohlo vytvořit třeba i osobní vztah. Zde jsou některé další parametry, které stojí za zmínku:

  • Materiál hole. Florbalová hůl je vyrobena buď z kompozitu nebo z karbonu. Karbonové hole jsou zpravidla dražší. Nemusíte se však bát, že by levnější, kompozitová hůl méně vydržela. V pevnosti/tuhosti totiž rozdíl není. Rozdíl je pouze v hmotnosti hole (karbonové jsou lehčí).

  • Tvrdost čepele. Čepele se vyrábí ve třech tvrdostech: měkké, střední a tvrdé. Platí, že s měkčí čepelí se balónek lépe ovládá, lépe se střílí tahem a přijetí přihrávky je pohodlnější. Naopak čím tvrdší čepel, tím přesnější a razantnější je střela příklepem a také tím déle čepel drží svůj původní tvar.

  • Průřez držení hole. Hole bývají nejčastěji kulaté, existují však i hole oválné nebo ve tvaru hranolu. Záleží pouze na osobních preferencích každého hráče, který typ mu nejlépe padne do ruky. Pokud dítě přechází např. z hokeje, je velmi pravděpodobné, že bude preferovat držení ve tvaru hranolu. Jinak ovšem hranol spíše nedoporučujeme.

  • Tvar hole. Výrobci přichází s nespočtem nápadů, jak vlastnosti florbalky dále vylepšovat, a na trhu tak můžeme najít modely označené jako "Bow", "Curve" a mnoho dalších. Hůl má v takovém případě specifický tvar, nejčastěji je prohnutá či zúžená na určitém místě. Ačkoliv tato vylepšení mohou skutečně zlepšit některé aspekty hry, pro úplné začátečníky je spíše nedoporučujeme. Mimo to se takové hole většinou pohybují ve vyšších cenových relacích.

  • Omotávka. Omotávka se nachází na té části hole, kde ji hráč drží. Pro pohodlnější úchop je zde florbalka obalena omotávkou. Opět existuje celá řada druhů, pro začátečníka však dostačuje prakticky libovolná. Pouze je potřeba dbát na to, abychom měli hůl od ověřeného výrobce (Unihoc, Salming, Fatpipe, Oxdog, Exel, Zone). Omotávky od jiných výrobců většinou nevydrží příliš dlouho.

Pokud stále váháte s výběrem florbalky, neváhejte se nám ozvat a my Vám rádi s výběrem pomůžeme!